Hartrevalidatie na infarct verbetert kwaliteit van leven

Mensen die na een hartinfarct meedoen aan een programma voor hartrevalidatie verbeteren hun kwaliteit van leven, worden actiever en hebben een kleinere kans om alsnog aan een hartinfarct te overlijden. Dat blijkt uit het OPTICARE-onderzoek van het Erasmus MC en Capri Hartrevalidatie, naar het effect van verschillende vormen van hartrevalidatie. De eerste resultaten van het onderzoek werden afgelopen weekend gepresenteerd tijdens het ESC-congres in Rome.

In Nederland krijgen zo’n 30 duizend mensen per jaar een hartinfarct. Deze personen kregen allemaal hartrevalidatie aangeboden, waar zo’n 40 procent gebruik van maakte. Deelnemers kregen twaalf weken lang fysieke trainingen en voorlichtingsbijeenkomsten met adviezen over gezonde voeding en hulp bij het stoppen met roken. “We zien dat patiënten die meedoen actiever worden. Zo lopen ze tot wel 1.500 stappen meer op een dag”, zegt Ron van Domburg, klinisch epidemioloog afdeling Cardiologie in het Erasmus MC.

Tijdens het onderzoek zijn ruim negenhonderd mensen gevolgd die hartrevalidatie kregen. Een deel van hen nam deel aan een programma waarbij ze naast de standaard revalidatieprogramma ook nog negen maanden groepssessies volgden voor verandering van leefstijl en psychologische hulp onder begeleiding van o.a. een fysiotherapeut. Bij een ander deel werden de adviezen niet in een groep maar via de telefoon gegeven (5 coachingssessies). De groep die in levenden lijve contact had met lotgenoten bleek het na anderhalf jaar beter te doen. Zij waren gemotiveerder, voelden zich beter en konden gemakkelijker van de sigaretten afblijven.

De onderzochte standaard hartrevalidatie wordt al dertig jaar voorgeschreven, maar het is voor het eerst dat in Nederland wordt onderzocht welke vorm van hartrevalidatie op de lange termijn tot de beste effecten leidt. Vroeger lag de nadruk vooral op herstel van de lichamelijke conditie omdat patiënten destijds drie tot zes weken in het ziekenhuis verbleven na hun hartinfarct. Tegenwoordig is de conditie-afname veel minder vanwege de veel kortere opnameduur. Van Domburg: “Desondanks blijft hartrevalidatie heel belangrijk, vooral op het gebied van verandering van leefstijl en psychische ondersteuning.“
In november worden op het congres van de American Heart Association de resultaten op het gebied van dagelijks bewegen en fitheid gepresenteerd door onderzoeker Nienke ter Hoeve. Capri houdt zich momenteel bezig met het bepalen van de kosteneffectiviteit en het uitvoeren van analyses uitgevoerd om uit te zoeken welke subgroepen het meest profiteren van de verschillende programma’s.

Het onderzoek is uitgevoerd door Capri Hartrevalidatie in samenwerking met het Erasmus MC (afdelingen Cardiologie en Revalidatiegeneeskunde).

OPTICARE-onderzoek.
ESC-congres (European Society Cardiology)
Capri Hartrevalidatie
fysioactueel

31 december 2024
praktijktarieven-fysiosportief-2025

Kies je fysiotherapie verzekering voor 2025 in 4 stappen

Elk najaar kun je je zorgverzekering aanpassen of overstappen. Maar hoe kies je de juiste fysiotherapieverzekering? Weet je hoeveel behandelingen je in 2025 nodig hebt? Wil je deze zelf betalen of via een verzekering laten dekken? Wij helpen je in 4 stappen graag bij het... Lees verder

31 december 2024
fysiosportief-overeenkomst-alle-zorgverzekeraars

Ook in 2025 heeft fysiosportief een overeenkomst met alle zorgverzekeraars

Bij fysiosportief vinden we het belangrijk dat iedereen vrijuit kan bewegen. Daarom hebben we ook voor 2025 een overeenkomst met alle zorgverzekeraars in Nederland. Hierdoor worden je behandelingen bij ons door elke zorgverzekeraar vergoed! Controleer je fysiotherapieverzekering voor 2025 Zorgverzekeraars hebben hun polissen... Lees verder